Warsztaty
Śpiew modalny. Podróż w dźwięku
18–21 września 2014
Śpiew modalny. Podróż w dźwięku
Studia Śpiewu Modalnego
Kontakt i zapisy
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 20 sierpnia 2014 do Magadaleny Mądrej na adres: magda@grotowski-institute.art.pl . W ciągu kilku dni prześlemy potwierdzenie. Liczba miejsc jest ograniczona.
Koszt: 200 PLN
Studio Śpiewu Modalnego powstało w czasie realizacji projektu „Armine, Sister” Teatru ZAR. Podstawą pracy Studia, kierowanego przez Arama Kerovpyana, są ormiańskie pieśni liturgiczne, których nauka rozpoczyna się od śpiewania burdonu oraz interwałów nieujętych w równomiernie temperowanym systemie.
W latach 2011–2013, podczas współpracy członków Teatru ZAR z Aramem Kerovpyanem, zostały wypracowane trening i techniki wokalne prezentowane podczas warsztatów w ramach VoicEncounters. Obecnie Studio zaprasza nowych członków zainteresowanych systematycznym przyswajaniem pieśni i pogłębianiem umiejętności śpiewu modalnego.
Poszukiwania Studia skupiają się na dwóch aspektach:
- pracy wokalnej pomagającej w znalezieniu naturalnego głosu, w którego wydobywanie zaangażowane jest całe ciało;
- pracy modalnej, która zaczyna się od odkrywania naturalnych interwałów, zapomnianych we współczesnym środowisku miejskim. Uczestnicy sesji nauczą się postrzegać melodię w kontekście modalnym, umiejscawiając ją w środowisku dźwiękowym, a nie jako szereg następujących po sobie nut lub motywów. Dzięki temu będą mieli możliwość odkrywania różnych rodzajów interwałów i składających się z nich skal modalnych. W takim kontekście przekazywane będą pieśni o stosunkowo niewielkiej ilości tekstu, będące przedmiotem pierwszej sesji otwartej.