Spektakle
Anhelli. Wołanie / Breslau 1945 we Wrocławiu
8-10 października 2015
Anhelli. Wołanie
{czwartek-sobota}, godz. 19:00
Dworzec Świebodzki, pl. Orląt Lwowskich 20b, 53-605 Wrocław
Anhelli. Wołanie
Breslau 1945
Anhelli. Wołanie / Breslau
Trzy prezentacje spektaklu w ramach Sezonu Mistrzów, projektu realizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego.
Przyszli wygnańce na Ziemię Sybirską i obrawszy miejsce szerokie, zbudowali dom… – to pierwsze słowa poematu Juliusza Słowackiego.
Spektakl, będący hołdem dla autora Anhellego oraz jego podróży do Ziemi Świętej z Neapolu przez Aleksandrię, Kair, Damaszek dedykujemy Wrocławiowi i tym wszystkim, którzy przybyli tu po drugiej wojnie światowej. Podobnie jak w październiku 2011 roku w ruinach Belchite k. Saragossy, mieście, noszącym ślady hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939), tak i teraz Anhelli wybrzmi w szczególnym kontekście. Zaprezentowany zostanie na Dworcu Świebodzkim, gdzie 70 lat temu ludzie z ziem wschodnich, zmuszeni do opuszczenia domów, wysiadali z pociągów, by zamieszkać w obcym, dramatycznie zniszczonym mieście, które z czasem uczynili swoim.
Bilety: 20 zł
Rezerwacja i sprzedaż od 1 września 2015: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320
Prosimy o odbiór biletów w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (Rynek-Ratusz 27) najpóźniej na dzień przed spektaklem.
Spektakl Anhelli. Wołanie, który powstawał w czasie naszych wędrówek po Europie, zbudowany jest z fragmentów liturgii korsykańskiej, greckiej, sardyńskiej oraz hymnów rosyjskiego prawosławia. Najsilniejszym tworzącym go akordem pozostaje jednak cisza, którą wpisaliśmy w brzmienie ruin kościoła San Augustino w Belchite wbrew zniszczeniu, które go dotknęło, na przekór historii. Na Dworzec Świebodzki przychodzimy przekonani, że teatr – jak kolumna dźwięków – pozwoli nam stworzyć oś pomiędzy przeszłością a czasem obecnym. [Jarosław Fret]